Menu
Menu
29.07.2023

Львівська філармонія оголошує ювілейний ХХ Фестиваль Давньої Музики у Львові 

Щорічний Міжнародний Фестиваль Давньої Музики у Львові у 2023 році пройде з 8 по 15 серпня. Цьогоріч він є ювілейним і відбудеться під егідою проєкту «Україна. Музи не мовчать», започаткованого Львівською національною філармонією імені Мирослава Скорика з повномасштабним військовим вторгненням Росії в Україну.
Насичена історія Фестивалю — з 2003 року — спонукає пригадати безмір непересічних подій для української культурної сцени. Адже це єдиний в Україні фестиваль, що в такому об’ємі й на такому професійному рівні представляє давню музику різних європейських країн — вокальну та інструментальну, церковну і світську, оперну та ораторійну. Заснований відомим музикантом Романом Стельмащуком та, після його передчасної смерті продовжений керівницею знаного вокального ансамблю «A cappella Leopolis» Людмилою Капустіною, цьогоріч фестиваль вкотре пройде за опіки Львівської національної філармонії. Всі його концерти будуть присвячені Роману Стельмащуку.

Впродовж 6 концертних днів буде представлено 5 виняткових програм з творів українського та європейського Середньовіччя, Ренесансу, бароко й раннього класицизму. На Фестивалі Давньої Музики виступлять відомі українські виконавці, а також іноземні учасники з Польщі (клавесиніст Марек Топоровський), Німеччини (Норберт Роденкірхен) та Франції (Бенджамін Беґбі).

Пілігрим рушає в невідому дорогу, як і слухач знайомиться з музичним твором. Проте кожну дорогу, як і найкращу музику, можна досліджувати заново. І стільки ще безвісних шедеврів приховано від нас завісою часу! Світ знайомиться з давньою українською музикою, і виявляється, що вона плекала кращі здобутки та творила нові закони у світовому масштабі. Тому підназвою Фестивалю стане фраза «Пілігрими незвіданого шляху». Навіть попри воєнний стан в Україні, артистичне життя повинно продовжуватись, і в найскладніших умовах нагадувати нам про переможну життєздатність та цінність мистецького вислову від далекого минулого до ще незнаного майбутнього.

Календар подій
З 8 по 10 серпня відомий німецький музикант Норберт Роденкірхен проведе майстер-класи для українських флейтистів та сеанси імпровізації з львівськими музикантами в Експериментальній студії електроакустичної музики Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка. Він також прочитає лекцію під назвою: “Нові звуки в старовинній музиці / Старовинні звуки в новій музиці”.

У рамках творчої лабораторії разом з Норбертом Роденкірхером відомий львівський музикант-мультиінструменталіст Всеволод Садовий стане учасником освітніх лекцій-презентацій, що ознайомлять слухачів з питаннями сучасних виконавських технік у давній музиці, та архаїчних технік – у сучасній. У фокусі дослідження – природні паттерни ранньомузичних практик: інтерес до звукоутворення, інструментарію, музичної форми – як віддзеркалення культурної еволюції та розвитку свідомості.

Ювілейний ХХ Фестиваль складає шану тим митцям, що знаходяться в засвітах, але залишили по собі неоціненні скарби служіння людству. Це й Роман Стельмащук, ідейний натхненник та засновник Фестивалю (1965–2015), і Олександр Козаренко — композитор, піаніст, музикознавець, що цьогоріч покинув мистецьку спільноту (1963–2023). 10 серпня камерний хор “Глорія” Дивовижно, як поєднуються в його творчості екстравагантне захоплення авангардом, сокровенні біблійні мотиви та правдиве українське єство. Дивовижно, як багато незвіданого залишається нам, музичним пілігримам: тож “напнемо вітрила” — й розпочнемо.

11 серпня запрошуємо на зустріч-музикування давніх друзів, палких апологетів свого високого ремесла та дослідників потаємних глибин давнини. Впевнені, вона підведе до нового етапу в становленні клавесинного виконавства у Львові: як і назва концерту спрямована в майбуття, так і всі ми очікуємо на сходження епох і творіння на небачених вершинах. В програмі виступу Світлани Шабалтіної та Марека Топоровського — найкращі зразки музики, що приховує пам’ять про шляхетні часи європейського світанку. Не очікуйте змагання титулами чи битви за визнання майстернішого: адже чи знайдуться рівні обом музикантам взагалі?..

Вечір музикування утрьох 12 серпня відкриє секрети того, якими складними манівцями мандрують людські душі, аби порозумітись. Обрані твори визнаних європейських авторів викликають абсолютно дитинну відкритість до навколишнього світу та беззахисність, а ще — переконують у вищості того незбагненно прекрасного мистецтва давніх віків, перед яким ми схиляємо голови в задумі. Такий спектр емоцій можна відчути всього кілька раз в житті: його даруватимуть Уляна Макєєва (гобой), Сергій Гаврилюк (барокова скрипка) та Анна Іванюшенко (клавесин).

Повертаючись до теми подорожі 13 серпня пройде Закриття Фестивалю у Львові. Мандрівка також може бути алегоричною, навчаючи слухачів про внутрішню подорож до спокути та самопізнання. У північному, язичницькому світогляді тіло й душа померлого царя мандрували до місця останнього спочинку невідомим шляхом. Холодні північні моря несли загартованих у боях чоловіків, які тікали від біди або шукали дружнього берега. Ця програма всесвітньо відомого колективу “Sequentia”, що вдруге приїздить до України, у складі Бенджаміна Беґбі та Норберта Роденкірхена досліджує деякі з цих аспектів середньовічного мандрівника та його світу.

Ця фестивальна подія повториться 15 серпня і у Києві. А 14 серпня відбудуться “Музичні мости”: відома українська клавесиністка Анна Іванюшенко переконана: «Музика бароко завдяки своїй гармонії та абсолютно безкорисливій красі здатна лікувати душі». Яких іще настроїв чекати на цьому концерті, що звів мости над творчістю українських — та європейських композиторів? Витончені “Таємничі перешкоди”, актуальні “Канонади” й багато інших відкриттів у мандрівці країнами Німеччини та Франції презентує дует майстрів бароко Львівської національної філармонії.

Партнерами подій Фестивалю) є Goethe-Institut Ukraine та Zamus: Zentrum für Alte MusikKöln, а також Національна академія мистецтв України.

Ольга МАКСИМ’ЯК

Джерело: photo-lviv.in.ua

X
Menu
2024 © Ukrainian Musical World
General partner:
Opera World