Menu
Menu
04.08.2023

Органістка з Одеси прийняла для себе рішення під час війни виступати тільки в Україні

У суботу в Чернівцях відбулося відкриття шостого фестивалю органної та камерної музики під назвою «INVICTUS/НЕСКОРЕНІ». Честь відкрити його надали органістці з Південної Пальміри, заслуженій діячці естрадного мистецтва України, почесній членкині Американської гільдії органістів Олені Удрас. Як зазначив виконуючий обов’язки директора Чернівецької обласної філармонії імені Д. Гнатюка Юрій Гавриляк, відкрити фестиваль органної музики виступом одеситки Олени Удрас вирішили умисно. Адже останніми тижнями російські агресори немилосердно бомбардують її Одесу. Агресивні рашисти зруйнували житлові квартали, адмінбудівлі, пошкодили порти, Будинок науки, Свято-Преображенський собор… Полегшити біль втрат може тільки музика.

Олена Удрас до своєї програми вносить твори, котрі прославляють нашого Творця, бо саме в ньому наше спасіння

Віртуозну виконавицю, композиторку, блискучу аранжувальницю, викладачку Одеської національної музичної академії, знають не лише в Україні, а й далеко за її межами: грою Олени захоплювалися прихильники органної музики у багатьох містах Німеччини, Італії, Іспанії, Ізраїлю, Молдови, Америки. Вона, крім того що грає, ще й пише музику, яку охоче заносять до своїх репертуарів відомі органісти. До прикладу, наступного ж дня після її виступу у Чернівцях, 30 липня, в Єрусалимі японська органістка виконала її «Пісню дельфіна».

– Справді, нелегкі часи настали для Одеси, – розповіла журналістам за дві години до виступу Олена Удрас. – Морська столиця країни безпідставно зазнала руйнувань, зокрема є влучання в об’єкти архітектури, гинуть люди, інші залишаються без даху, без майна… Але одесити особливі люди й оптимізм та віра у нашу перемогу переважають тривоги. Люди допомагають один одному. Хтось приніс генератор, інші – одяг, продукти харчування… Одесити розуміють, що наступний «приліт» може бути по їхньому будинку. Допомагає пережити нещастя музика. Хтось скаже, що мистецтво нині не на часі? Це не так. Відновленню фізичного і духовного стану людей допомагає прекрасне. Вона сприяє бодай на невеличкий час відключитися від жахів війни. Бо дуже часто після концертів чую слова вдячності. Люди запевняють, що знову хочуть жити. А для мене велике щастя, що своєю музикою можу відновлювати душевний стан людей і дати їм сили боротися.

Органістка пригадала нещодавній концерт у Кривому Розі, коли в класичну музику всесвітньовідомих композиторів постійно впліталася канонада з передової, близькі розриви мін і снарядів. Попри це, концертна зала була переповнена і люди навіть стояли у дворі. «Після таких концертів відчуваєш, що ти і твоя творчість потрібні людям, що допомагаєш їм відновлюватися», – розповіла пані Олена.

У творчому доробку Олени Удрас не лише органна класика. Вона полюбляє виконувати твори Антоніо Вівальді, оригінально звучать у її виконанні на акустичному органі хіти рок-музики власного аранжування. Чимало з них вона виконала на відкритті шостого фестивалю органної та камерної музики, здійнявши бурю овацій та сплеск емоцій чернівчан і гостей міста. Загалом пані Олена дуже виважено і прискіпливо склала свою програму, включивши до неї твори вітчизняних і зарубіжних композиторів, оригінальні авторські композиції. Дуже органічно впліталися також твори, присвячені Творцю. На концерті велично звучало попурі з українських народних пісень. Як зізналася пані Олена, українську сучасну і класичну музику вона обов’язково включає до своїх програм. Переконує, що вітчизняна музика дуже подобається закордонному слухачу, а для американських шанувальників органної музики вона стала відкриттям. Вони із задоволенням слухають твори Кос-Анатольського, Лисенка, Шуха…

Фестиваль органної й камерної музики «INVICTUS/НЕСКОРЕНІ» триватиме у Чернівцях до 24 серпня. Чернівчан і гостей міста тішитимуть виконавці цієї величної музики з Чернівців, Львова, Харкова, Франції та Німеччини.

Анатолій ІСАК

Джерело: pogliad.ua

X
Menu
2024 © Ukrainian Musical World
General partner:
Opera World