Menu
Menu
16.08.2023

Як свято і подяка: до кінця серпня у Києві представлять три опери

Свій 156-й театральний сезон Національна опера України розпочинає незвично рано — 19 серпня — оперою Миколи Лисенка «Наталка Полтавка».

А вже наступного дня — прем’єрний показ опери «Литовці» Амількаре Понк’єллі у концертному виконанні.

Й особлива подія — гала-концерт з нагоди Дня відновленої Незалежності України. Хоча і це ще далеко не все найцікавіше.

Тож уже в суботу — перлина українського оперного мистецтва «Наталка Полтавка» Миколи Лисенка. Твір наповнений гумором, танцями та фольклорною історією кохання. Музична редакція Мирослава Скорика. Сценічна редакція Анатолія Солов’яненка.

Композитора Миколу Лисенка свого часу привабив сюжет «Наталки Полтавки» Івана Котляревського щирим розкриттям життя простого народу, реалістичним відображенням народного побуту. Хоча коли у класичному творі звучить мем про паляницю, то зрозуміло, що це штрих із сучасності.

У Києві 20 серпня представлять прем’єрний показ концертного виконання опери «Литовці» Амількаре Понк’єллі, яке вже була нагода послухати у Вільнюсі. Так колектив Національної опери України долучився до вшанування Дня державності Литви 6 липня.

Гастролі колективу з великим успіхом відбулися у межах почесної культурної місії напередодні саміту НАТО. Виступ транслювали наживо в етері литовських телеканалів.

Опера «Литовці» виконується досить рідко. Тож липневий виступ став знаковою подією для митців і щирою подякою Литві за неймовірну підтримку і всебічну допомогу, котрі Україна відчуває з початку повномасштабного російського вторгнення. Перед початком «Литовців» українські артисти долучилися до виконання литовського національного гімну у прямому етері.

Показово, що під час святкування Дня державності Литви у 2022 році на сцені ІІ Міжнародного фестивалю Литовського національного театру опери та балету «Литовцями» диригував український маестро, головний диригент Національної опери України — Микола Дядюра. Тоді твір виковував колектив литовської опери.

Прем’єра опери «Литовці» відбулася в знаменитому міланському театрі «Ла Скала» у 1874 році. Твір, який розповідає про героїзм литовців під час воєн з хрестоносцями, мав великий успіх і став символом боротьби за свободу.

В основі сюжету опери італійського композитора лежить історична поема Адама Міцкевича «Конрад Валленрод», де описуються патріоти-литовці, що б’ються з головним своїм ворогом — Тевтонським орденом.

Головні партії, як і на литовській прем’єрі, виконають провідні солісти Національної опери України: Вікторія Ченська (Альдона), Геннадій Ващенко (Арнольдо, литовський принц), Сергій Магера (Альбано), Дмитро Кузьмін (Вальтер, Конрад Валленрод) та Володимир Тишков (Вітольдо) під керівництвом головного диригента театру Миколи Дядюри.

У першій частині гала-концерту з нагоди Дня відновлення Незалежності України 24 серпня звучатиме хорова симфонія-перфоманс «Осяяні чорним сонцем» сучасного вітчизняного композитора Євгена Петриченка. Ще у програму концерту, який традиційно завершиться «Молитвою за Україну» Миколи Лисенка, увійшли інші кращі твори світової та української класики.

Балет Михайла Скорульського «Лісова пісня» показуватимуть 25 серпня. Лірико-драматична історія кохання за мотивами твору Лесі Українки — одна з перлин українського балету. В головних ролях цього разу — найромантичніша балетна пара Тетяна Льозова (Мавка) та Ярослав Ткачук (Лукаш). Диригуватиме Сергій Голубничий.

Наступного дня — опера Джузеппе Верді «Травіата» в осучасненій постановці Анатолія Солов’яненка. Прем’єра вистави відбулася у жовтні 2022 року. Оригінальна постановка видатного класичного шедевра новими засобами повертає до історії Віолетти Валері. Головну партію співатиме Лілія Гревцова.

Витончено-романтичний балет «Жізель» Адольфа Адана представлять 27 серпня. (Взагалі його прем’єра відбулася ще у 1841 році й не втрачає своєї популярності й у наш час). За сюжетом твору, граф Альберт закохався в просту селянську дівчину Жізель. Однак він уже заручений із заможною аристократкою Батильдою, тож змушений удавати з себе селянина.

Дівчину також кохає лісник Ганс, який розкриває їй правду про графа. Не витримавши жахливої зради коханого, Жізель божеволіє і помирає. Альберт не може її забути, тож він таємно відвідує цвинтар. Там його чекає остання зустріч з духом коханої, що рятує його від смерті.

Виконавський склад показу: Ольга Голиця (Жізель), Ян Ваня (Альберт), Михайло Дробот (Ганс), Олеся Воротнюк (Батільда), Ксенія Іваненко (Берта) та ін. Диригент — Герман Макаренко. У випадку повітряної тривоги глядачів театру запрошують до тимчасового укриття у приміщенні гардероба, розташованого поверхом нижче під фоє партеру.

Джерело: umoloda.kyiv.ua

X
Menu
2024 © Ukrainian Musical World
General partner:
Opera World