Menu
Menu
05.10.2023

У Львові віднайшли та відновили оперу, яку слухачі не чули понад 150 років

У Львові підготували концерт-реконструкцію опери Сидора Воробкевича «Ольга». У виконанні Луганського симфонічного оркестру під диригуванням Івана Остаповича звучатиме музика, яку не чули слухачі понад 150 років.

Про це повідомили на сайті Львівської міської ради.

Сидір (Ісидор) Воробкевич – український композитор ХІХ століття, священник Української греко-католицької церкви, поет та громадський діяч. Він активно співпрацював з театром товариства «Руська бесіда» у Львові, на замовлення якого писав музику до пʼєс. Цей жанр отримав назву «співогра» за аналогією з німецьким singspiel, котрі тоді називалися «операми». Оперу «Ольга» композитор написав саме для цього театру. Є відомості про те, що премʼєра опери відбулася в 1869 році в Перемишлі, а в 1877 році «Ольга» йшла на сцені театру «Руської бесіди» у Львові.

Рукопис партитури «Ольги» віднайшов директор Органного залу та диригент Іван Остапович в архіві Львівської національної музичної академії імені Лисенка. Як пояснює очільник залу, це не повна партитура, вона містить лише кілька номерів. Також невідомо, чи це оригінал рукопису Воробкевича, чи більш пізня рукописна копія.

Текст пʼєси Яблоновського також не вдалося віднайти, тож судити про фабулу опери сьогодні складно. З тексту арій можна зробити висновок, що йдеться про часи Київської Русі. Команда Органного залу попрацювала над нотним матеріалом, оцифрувала його і виправила помилки.

На концерті у Львівському органному залі ця музика звучатиме у виконанні Луганського симфонічного оркестру та солістів. Їх доповнить розповідь Івана Остаповича про український романтизм, унікальність жанру співогри в українській музиці та феномен композиторів-священників.

«Уся історія культури побудована на шедеврах. Ми рухаємося від шедевра до шедевра. Але для того, щоб зʼявився один геніальний твір потрібні сотні і сотні рядових творів. В історії української музики ми чомусь оминаємо цілий пласт музики Галичини ХІХ століття. Час, коли писав Воробкевич, – це зародження української національної музичної школи. Це перші спроби витворити зразок класичного мистецтва», – говорить директор Органного залу.

Під час першовиконання твору у Львівському органному залі 6 жовтня здійснять професійний аудіо- та відеозапис твору. Надалі він поповнить скарбницю проєкту з промоції української класичної музики Ukrainian Live CLassic. Музика з опери «Ольга» Воробкевича буде доступна для прослуховування у всьому світі.

Джерело: kultura.rayon.in.ua

X
Menu
2024 © Ukrainian Musical World
General partner:
Opera World