Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu
Menu
28.09.2023

Осінь з музикою Кароля Шимановського: у Кропивницькому розпочався традиційний ХХІ Мистецький фестиваль

У Кропивницькому триває ХХІ Мистецький фестиваль «Осінь з музикою Кароля Шимановського». Він стартував 25 вересня аншлаговим концертом камерної музики «Кароль Шимановський: війна в житті артиста».

Головними організаторами фестивалю виступили ГО „Об’єднання поляків “Полонія” ім. К.Шимановського” та Кропивницький музей музичної культури імені Кароля Шимановського.

Концерт "Кароль Шимановський: війна в житті артиста" є складовою проєкту «Закохані в Україну. Відомі поляки з пограниччя Київщини та Херсонщини», підтриманого Товариством "Одра-Німан" (Вроцлав, Польща) в рамках конкурсу малих грантів, які надаються Канцелярією Прем’єр-міністра Республіки Польща. Ще однією складовою проєкту стане відкриття однойменної виставки в кінці жовтня. А з програмою "Кароль Шимановський: війна в житті артиста" матимуть змогу познайомитися також слухачі в Черкасах та Львові.

- Його "Солдатські пісні" - це прем'єра в Україні, решта - просто гарна, захоплююча музика. Грали і співали талановиті музиканти, а я розповів, як життя композитора висіло на волосинці та як він поєднав мистецтво з політикою і війною, а також провів аналогії із сучасністю, - повідомив директор Кропивницького музею музичної культури імені Кароля Шимановського Олександр Полячок.

«Судячи з реакції публіки, задум побудувати його в формі рондо, де рефреном були твори для скрипки й фортепіано, а епізодами - фортепіанний та вокальні, цілком виправдав себе. Модератор вечора звернув увагу слухачів на те, що скрипкова Соната була написана у першій половині 1904 року, коли (в лютому!) вибухнула російсько-японська війна. 21-річний Кароль, на щастя, за півроку до війни був звільнений від військової повинності через серйозну травму коліна (дитячу травму, через яку він шкутильгав усе життя). Емоційна, переважно бурхлива й лірична музика співзвучна почуттям, які сьогодні, під час російської навали, переживають українці. Скрипкові Соната та Каприси Шимановського-Паганіні, фортепіанний Менует (з Першої сонати для фортепіано) виконувалися автором в місті на Інгулі під час Першої світової війни (композитор виступав також у Києві та Умані в благодійних заходах на користь біженців). Шимановський брав участь в організації концертів для військових, а під час наступу більшовиків на Варшаву написав три солдатські пісні (в грудні 1919 він та його родина через Одесу й Румунію дісталися Польщі, фактично як біженці). Виконання солдатських пісень Шимановського в Кропивницькому стало всеукраїнською прем’єрою», - відзначають організатори фестивалю.

Щирими оплесками підтримали шанувальники музичного мистецтва у Кропивницькому виступ талановитого дуету в складі магістрантки Львівської національної музичної академії ім. М.Лисенка скрипальки Марії Полячок та піаніста, випускника цієї ж академії Євгена Романова. Успішно дебютували на престижному музичному форумі троє перспективних вокадістів, студентів Кропивницького музичного фахового коледжу Даніїл Сергеєв, Максим Анохін та Павло Задорожний.

Відомо, що музика резонуючи, накопичує енергію і стає універсальною мовою спілкування, яка не потребує слів, - підкреслила слухачка концерту Оксана Горбенко. - Саме таку енергетику і відчуття приналежності до найвищих цінностей мистецтва - музики, залишив про себе цей чудовий вечір.

Подальша програма фестивалю передбачає виступи в Кропивницькому, Черкасах та Львові артистів та музикознавців із Лодзі, Познані та Катовіц (Польща), Львова, Києва та ін. Головним акцентом фестивалю буде тема боротьби та захисту незалежності, а також польсько-українська солідарність під час російської агресії.

Фестиваль продовжиться у четвер, 28 вересня, у великій залі Львівської національної музичної академії імені М.Лисенка.

Подальша його програма, враховуючи воєнний стан і загрозу безпеці артистів та слухачів, буде публікуватися поетапно.

Джерело: kr-rada.gov.ua

Стрічка новин
X
Menu
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
2024 © Український Музичний Світ
Генеральний партнер:
Opera World