Menu
Menu
17.07.2023

Новий погляд на українську класику

Львівська національна опера представляє екшн-прочитання «Запорожця за Дунаєм»

20 та 21 травня у Львівській опері відбулася несподівана інтерпретація однієї з найвідоміших українських оперних історій. «В опері «Запорожець за Дунаєм» Семена Гулака-Артемовського закладено нові сенси та підтексти, що відновлюють історичну справедливість та є особливо актуальними у нашому сьогоденні», – анонсують прем’єрну постановку втілювачі проєкту. І називають ТОП-5 причин відвідати виставу: «Руйнування столітніх меншовартісних нашарувань про образ українців та українського козацтва, насильно навʼязаних московітами; музична редакція Олександра та Дмитра Саратських, що гармонійно доповнює оригінальну музику композитора Семена Гулака-Артемовського та прозвучить під орудою диригентки Ірини Стасишин; нове лібрето Миколи Бровченка та Оксани Тараненко з несподіваними поворотами сюжету та новими персонажами; видовищна сценографія Тадея Риндзака та колоритні вбрання Людмили Нагорної, що підкреслюють свободолюбивість та войовничість українського козацтва; сучасна хореографія Олексія Буська та захопливі сцени козацьких боїв у постановці Олександра Дідика».

Варто, вочевидь, нагадати, що прем’єрне виконання «Запорожця за Дунаєм» Степана Гулака-Артемовського відбулося у Петербурзі, у Маріїнському театрі, у квітні 1863 року, і це був перший твір цього жанру українською мовою. За часів СРСР «Запорожця» у різні роки ставили у Київській, Харківській та Дніпропетровській операх, також – у Куйбишеві, Горькому, Новосибірську, Алма-Аті, Свердловську, Фрунзе, Баку, Кишиневі, Мінську, Душанбе, Таллінні, Улан-Уде та Вільнюсі.

І досі «Запорожець за Дунаєм» залишається однією з найпопулярніших українських опер у театрах України і за її межами. Львівська опера – не виняток. У театрі реалізовано 7 різних постановок цієї опери. Перша – 1941 року. Сьома – 1987-го, яка протрималася у репертуарі до 2019-го, і це було 500 вистав. Отже, прем’єра 2023 року у режисурі Оксани Тараненко – восьма за ліком.

Процес підготовки нової постановки тривав три роки. «Ми почали обговорення планів з режисеркою Оксаною Тараненко ще наприкінці 2020-го року, а старт роботи відбувся вже на початку 2021-го, – розповідає один із авторів нової музичної редакції «Запорожця» композитор Дмитро Саратський. – Але в плани втрутився ковід. Коли ж нарешті поновили роботу, почалася війна…».

Оперу «Запорожець за Дунаєм» присвячено памʼяті народного художника України, художника-постановника Львівської національної опери Михайла Риндзака (1947–2022).

Постановку реалізовано в рамках творчої програми розвитку Львівської національної опери «Український прорив» генерального директора – художнього керівника театру Василя Вовкуна.

Перший показ вистави (здача Художній раді театру) відбувся учора, 19 травня, за аншлагової зали. Публіка сприйняла «Запорожця» дуже тепло, а по закінченні довго не відпускала артистів та оркестр, вигукуючи «Браво» та аплодуючи стоячи.

Промовідео вистави


Тетяна КОЗИРЄВА, Львів

X
Menu
2024 © Ukrainian Musical World
General partner:
Opera World