Menu
Menu

Єдлічка Алоїз Венцеславович

1821-1894

Є́длічка Алоїз Вячеславович (Венцеславович) (нім. Alois Jedliczka; нар. 14 грудня 1821, Куклені — пом. 27 вересня 1894, Полтава) — український композитор, фольклорист, педагог, піаніст та хоровий диригент. Чех за походженням. Брат піаніста Венцеслава Єдлічки, батько піаніста Ернста Єдлічки
Народився 14 грудня 1821 року у місті Кукленах (тепер у складі міста Градець-Кралове, Чехія). 1837 року вступив до Празької консерваторії, учень Діоніса Вебера і Джованні Баттіста Гордіджані. У 1842 році закінчив консерваторію та прибув до України й викладав гру на фортепіано в Полтавському інституті шляхетних дівчат.

1845 року працював учителем музики у маєтку магнатів Родзянків на Полтавщині, де працював його брат — Венцеслав. 1848 року Єдлічка викладав гру на фортепіано в Чоловічій гімназії та інституті шляхетних дівчат; серед його учениць була і майбутня оперна співачка Олександра Сантагано. Брати Єдлічки пропрацювали у Полтавському інституті шляхетних дівчат понад чотири десятиліття: Венцеслав обіймав посаду старшого викладача музики з 1848 по 1879 рік, Алоїз був його помічником та вчителем італійського співу з 1848 по 1892 рік.

Помер 27 вересня 1894 року в Полтаві.

Творчість
Основою творчої діяльності було збирання і обробка українських народних пісень. Підсумком величезної роботи композитора у цьому напрямі вважається збірка «100 малоросійських народних пісень» (у 2-х частинах; видавці: M.І. Бернард (1861) та П. І. Юргенсон (1862)), що містить багато цінних зразків української народно-пісенної творчості. Попурі «Квітоньки України» на теми улюблених українських пісень являє спробу автора представити українську народно-пісенну творчість в фортепіанному викладі. Мабуть, не випадково А. Єдлічка саме так назвав свій твір, адже, як зазначав відомий музикознавець Микола Гордійчук, «пісні народні… — це квітки».

Написав музику до відомої пісні «Гей була в мене коняка» (на слова Якова Щоголіва). Алоїз Єдлічка є автором фантазії «Спогад про Полтаву», зробив редакцію музики Опанаса Марковича до «Наталки Полтавки» Івана Котляревського. Записи українського фольклору Алоїза Єдлічки використовували Микола Лисенко, Ф. Колесса та інші українські композитори й музикознавці.

Твори
Собрание малороссийских народных песен, ч. 1-2. СПБ, 1861.
Сто малороссийских народных песен. СПБ, 1869.

X
Menu
2024 © Ukrainian Musical World
General partner:
Opera World