У Старому королівському палаці, розташованому в історичному Празькому Граді, пролунав «Воєнний реквієм» Бенджаміна Бріттена за участю 220 музикантів.
Виконання монументального антивоєнного твору відбулося 3 вересня в урочистій Владиславській залі Старого королівського палацу у символічному об’єднанні оркестрів — Празької філармонії, Чеської філармонії, Київського симфонічного оркестру, а також Празького філармонічного хору, дитячого хору «Радість» та міжнародних солістів під орудою диригента Лукаша Василька.
Подію відвідав президент Чехії Петр Павел та перші особи країни. Напередодні концерту на знак пам’яті жертв війни пролунав символічний масовий передзвін сотень дзвонів Праги. Петр Павел зазначив, що «Воєнний реквієм» британського композитора Бенджаміна Бріттена вперше було виконано у 1961 році в англійському місті Ковентрі в соборі, який був відновлений після його знищення під час Другої світової війни.
«Антивоєнне повідомлення композитора сьогодні, на жаль, так само актуальне, як і тоді. Війна повернулася до Європи, знищуючи будинки, міста, а головне, людські життя вже другий рік. Здається, історія не вчить нас своїм урокам автоматично, тому ми постійно маємо працювати над минулим та пам’ятати про усі його темні прояви. Пам’ятаймо жертви Другої світової війни, а також про тих, хто страждає від війни сьогодні. Пам’ятаймо про наш обов’язок бути пліч-о-пліч з ними в боротьбі за майбутнє всієї Європи», — зазначив президент Чехії Петр Павел.
Культовий музичний твір XX століття, спогад про дві світові війни, чеська столиця вперше почула наживо у лютому цього року до роковин з дня повномасштабного вторгнення росії в Україну.
«Ми з теплотою згадуємо цей концерт. Це був незабутній досвід з мистецької та людяної точки зору. „Воєнний Реквієм“ — композиція не на кожен день, проте її місце на великих концертних сценах. Шкода, що її виконують так рідко», — коментує подію Лукаш Васілек, головний диригент Празького філармонічного хору.
Серед міжнародних солістів у виконанні реквієму взяли участь: сопрано — Сюзанна Бернгард (Німеччина), тенор Кайл ван Шунховен (США) та баритон Арвід Фагерф’ель (Швеція). Концерт відбувся в межах щорічного фестивалю Prague Sounds.
Довідка: Заснований у 1979 році, Kyiv Symphony Orchestra (далі по тексту — KSO) став одним із найцікавіших культурних явищ в Україні за останні роки. Оркестр приділяє особливу увагу збереженню та просуванню українських музичних скарбів.
Після повномасштабного вторгнення відправився в тур «Voice of Ukraine», в межах якого представив українську класичну програму в найважливіших європейських концертних залах, таких як Berliner Philharmonie, Elbphilharmonie в Гамбурзі, Gewandhaus у Ляйпцигу, Cité de la musique в Парижі та у Варшавській філармонії, також — перед лідерами країн NATO на саміті в Мадриді 29 червня 2022 року.
В репертуарі оркестру музика від XVI століття до наймолодшого покоління композиторів. Саме за якість інтерпретацій сучасної музики KSO та головний диригент оркестру Луїджі Ґаджеро у 2022 році отримали нагороду Musical Contest Фондації Принца П’єра в Монако.
З моменту заснування оркестр супроводжує найважливіші державні свята України.
З 2020-го року KSO представляє німецька агенція KD Schmid.
З квітня 2023 року KSO під офіційним патронатом однієї з найстаріших філармоній Європи — Берлінської філармонії.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»