Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu
Menu

Шраєр Альфред Бенович

1922-2015

Музикант, діяч польської культури, учасник українсько — польсько-єврейського діалогу.

Біографія
Гімназія у Дрогобичі, в якій викладав Бруно Шульц та навчався Альфред Шраєр. Пізніше — Дрогобицький педагогічний інститут, який закінчив у 1968 році після Львівської консерваторії.

Корінний єврей із Дрогобича.

Дитинство провів у містечку Неґловиці поблизу Ясло, де його батько, інженер-хімік, працював на нафтозаводі. Його двоюрідний брат, Юзеф Шраєр, був математиком.

Після повернення до Дрогобича восени 1932 року вступив до гімназії ім. Генріка Сенкевича, потім продовжив навчання у гімназії ім. Владислава Ягайло, де його вчителем малювання та праці був Бруно Шульц.

Ще до війни, в 16-річному віці Альфред почав виступати в рідному місті у Зігфріда Бінштока, автора популярних польських танго, співав у польських естрадних джаз-бандах та театрах-кабарі.

У роки Катастрофи єврейства загинула вся родина Шраєра: батько, бабуся та брат — у газовій камері, мати та діда розстріляли. Сам він пройшов через пекло концтаборів у Плашуві, Гросс-Розені та Бухенвальді. У Таусі, неподалік Лейпцига, Альфред працював на заводі, що випускає фаустпатрони. Врятувався дивом, відокремившись під час «маршу смерті» від колони ув'язнених.

Після війни Альфред Шраєр повернувся до Дрогобича. У 1963 році закінчив диригентський факультет Львівської консерваторії, у 1968 році — Дрогобицький педагогічний інститут імені Івана Франка. Альфред Шраєр працював педагогом у державному музичному училищі імені Василя Барвінського у Дрогобичі. Створив польський дитячий хор «Відродження».

У 2007 році був названий найяскравішою зіркою фестивалю у Львові «Музичний лев».

Все своє життя Альфред Шраєр зберігав пам'ять про Бруно Шульца, пропагував спадщину цього художника та письменника. Його спогади були використані в багатьох публікаціях та фільмах.

Незадовго до смерті переїхав до Варшави. Помер 2015 року у Варшаві. Похований у рідному місті поряд із дружиною Людмилою
Родина

Дочка Ліліана та син Ігор емігрували до Німеччини.
Ушанування пам'яті
У 2011 році, ще за життя музиканта, у Відні відбулася презентація документальної стрічки австрійського режисера Пауля Росді «Останній єврей з Дрогобича» (Paul Rosdy, «Der lezte Jude aus Drohobych»).

2024 © Український Музичний Світ
RADIO
Solomiya