Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu
Menu

Шопша Микола Сергійович

1947-2006

Український оперний співак. Народний артист Української РСР (1991), лауреат Державної премії України імені Т. Г. Шевченка.

Біографія
Могила Миколи Шопші

Народився у Вереміївці, навчався у місцевій середній школі, брав участь у художній самодіяльності, грав на баяні. По її закінченні котрийсь час викладав у ній музику та співи.

Музичну кар'єру розпочав під час проходження військової служби в Ансамблі пісні і танцю КВО, згодом співав у хорі ім. Г.Верьовки та в капелі «Думка». 1974-го вступив на вечірнє відділення класу М. Кондратюка Київської консерваторії, закінчивши її у 1979 році. Того ж року дебютував на сцені Національної опери України, якій віддав майже тридцять років творчого життя. Ще 1978-го переміг на республіканському конкурсі «Молоді голоси». Вже як професійний співак за кілька років виступів додатково здобув ряд перемог:

Міжнародний конкурс ім. Миколи Лисенка (Київ 1979, 1-ша премія);
Міжнародний конкурс ім. Р.Віньєса (Барселона 1980, 2-га премія).

Невдовзі здійснив свої перші великі гастролі у скандинавських країнах. Згодом були виступи у Німеччині, Франції, Іспанії, Швейцарії, США, Голландії та інших країнах. Є лауреатом премії ім. С.Гулака-Артемовського.

2006-го брав участь у парламентських перегонах як кандидат у народні депутати від УКП.

Помер Микола Сергійович 14 червня 2006-го року. 16 червня в Національній опері відбулося прощання зі співаком. Відспівували митця в Михайлівському соборі. Похований на Байковому кладовищі.
Творчість

Камерний репертуар Миколи Шопші налічував понад 500 творів і охоплював практично всі стилі й епохи світової музичної культури — від ораторіальних партій Генделя до романсів ХХ ст. За майже тридцятирічну творчу діяльність створив понад тридцять партій у класичному і сучасному оперному репертуарі. Був поборником виконання оперних творів українською мовою:

Якщо у нас Національна опера, то вистави мають йти українською мовою. Дуже хочу, щоб у нашому театрі був український репертуар. У нас тепер така трупа, якої нема в світі — один співає краще за другого. Шкода тільки, що артисти, навіть провідні, мало виступають. За кордоном на кожному кроці стоїть оперний театр, туди охоче ходять люди. А у нас концертні зали запруджені російськими артистами єврейського походження. Те ж саме і на телебаченні: самий примітивізм, чи це спеціально така політика проводиться

Ролі:

Цар Борис («Борис Годунов» Мусоргського);
Мефістофель («Фауст» Гуно);
Тарас Бульба («Тарас Бульба» Лисенка);
Дон Базіліо («Севільський цирульник» Россіні);
Іван Карась («Запорожець за Дунаєм» Гулак-Артемовського);
Філіп («Дон Карлос» Верді);
Кочубей («Мазепа» Чайковського);
Гремін («Євгеній Онєгін» Чайковського);
Борис Тимофійович («Катерина Ізмайлова» Шостаковича);
Захар Беркут («Золотий обруч» Лятошинського).

Нагороди і відзнаки
2005 - Лауреат Міжнародної літературно-мистецької премії імені Г.Сковороди

2024 © Український Музичний Світ
RADIO
Solomiya