Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu
Menu

Шмат Клим

1891-1970

Клим Феоктистович Шмат (Шматов; (1891 / 1900?, село Мишківка?, Стародубського району, Брянської області?, Чернігівської області — пом. ?, (після 1970 року) — український лірник, відомий як "останній лірник Стародубщини", "апошні лірнік Браншчыны" (бел.), "останній лірник Сіверщини".
Відомостой про життя Клима Шмата дуже мало. Климент Шмат є одним з останніх задокументованих лірників на території так званої Російської федерації. До 1950-60-х його часто бачили граючим на колісній лірі на місцевих майданах і базарах або біля церков (в різних селах: Мішківка, Брянкустічі, Пятовськ, Унеча, Стародуб та околиці).

Під час своєї експедиції Стародубщиною, а саме Стародубським і Погарським районами Брянської області, в 1953 році "Климента Шматова" записала фольклорист Клавдія Георгіївна Світова, також вона записала тексти його дум і псальмів.

Клавдія Георгіївна записала Клима Шмата як мешканця села Мишківка Стародубського району, де він оселився, бо його дружина - також сліпа, але трохи бачила і була за поводиря - походила з цього села.

На 1924 р., 35-річний Климент Ф. Шматов (лірник Клим Шмат) значиться в селі Брянкустічі Унечського району Стародубщини.
Ліра Клима Шмата має сім клавіш і натягувач чотирьох струн: двох бурдонних і двох резонуючих посередені, хоча на самому інструменті бурдонні струни відсутні. Клим Шмат використовував по одній струні в якості бурдонної й мелодійної. Діапазон – від мі-бемоль першої октави до мі-бемоль другої.

Колісну ліру Климента Шмата викупила під час експедиції Клавдія Світова і її росіяни тепер гордо бережуть в кабінеті народної музики московської консерваторії, бо з ним лірницька традиція на Стародубщині припинилася (1953), і "на данный момент возрождается"(2023, - насправді, ні)
Свідки розповідують, що в репертуарі Клима Шмата були духовні вірші (псальма, "духовний стих"), думи, міські романси, жартівливі чи танцювальні пісні, тощо. Але Світова 1953 року зробила в будинку культури міста Стародуба, де була хоч якась апаратура, фонограму чотирьох псальмів їх текстів, які не пізніше 1965-1966 років видала в Москві як результат експедиції Стародубщиною.

2024 © Український Музичний Світ
RADIO
Solomiya