Menu
Menu

Птушкін Володимир Михайлович

1949-2022

Український композитор, піаніст, педагог. Заслужений діяч мистецтв України (1993), Народний артист України (2009).

Біографія

Володимир Михайлович Птушкін народився 29 січня 1949 року у місті Луганськ УРСР , в сім`ї скрипаля і педагога Михайла Марковича Цукермана.

Навчався в Харківському інституті мистецтв (Нині Харківський національний університет мистецтв ім. І. П. Котляревського) 1972 році він закінчив фортепіанний факультет (клас доцента Р. Папкової), а потім, в 1973 році — композиторський (клас професора Д. Клебанова). Ще під час навчання почав працювати концертмейстером в Харківському інституті мистецтв.

З 1972 році розпочав працювати завідувачем музичної частини Харківського драматичного театру імені О. С. Пушкіна (нині Харківський академічний драматичний театр). Паралельно з 1978 р. працював на посаді викладача композиції Дитячої музичної школи № 10.

У 1993 році В. Птушкіну присвоєно звання Заслужений діяч мистецтв України, в 1997 та 2011 роках та ставав лауреатом Всеукраїнського конкурсу ім. В.Косенка, а в 1998 році — лауреатом Муніципальної премії ім. І Слатіна. В. М. Птушкін в 2003 році взяв участь у Міжнародному композиторському конкурсі, присвяченому 300-річчю С.-Петербурга і став його лауреатом. Член Національної спілки композиторів України.

Творчість Володимира Михайловича Птушкіна відома далеко за межами рідного міста та країни. Його твори на протягом багатьох років здобули визнання у різних слухачів і охоплює майже всі музичні жанри.

Це відома опера «Дива дивні» (прем'єра відбулась у м. Дніпропетровську), велика кількість інструментальних концертів, симфонії, камерні та хорові твори, кантати та вокальні цикли на вірші поетів: Данте, Ахматової, Пушкіна, Чичибабіна, поетів епохи Відродження.

Відомі широкому загалу і його музичні твори для дітей: «Дива дивні» (За казкою О.Пушкіна, 1986), дитячі мюзикли — «Солдат і Настінька» (1980), «Ну-мо, Гулівер» (1982), «Пригоди Бартеші» (1983), «Дерев'яний король» (1993) та ін.

В. М. Птушкін відомий музичними творами до театральних вистав. Його музика супроводжувала понад 30 вистав у Харківському академічному драматичному театрі. Серед них вистава за п'єсою О.Островського «Остання жертва», «Макбет» В. Шекспира, «Последнее лето» К. Симонова та багато інших.

Музика В.Птушкіна, завдяки простоті і відночас сучасності стилю, людяності інтонацій знайшла друге життя у вигляді самостійних сучасних творів. Це фортепьянні ансамблі-сюїти «Мещанин во дворянстве», «Виндзорские проказницы», «Земное и возвышенное», романс «Храни меня, мой талисман» та багато інших творів.

В. Птушкін брав участь у виконанні своїх творів в багатьох концертах різних міст країни та за її межами. Багато виступав як соліст-піаніст та концертмейстер. В його творчому доробку значне місце займають фортепіанні твори, що з успіхом виконуються в концертах, на різних міжнародних конкурсах таких як конкурс Володимира Крайнєва в м. Харкові, пам'яті В. Горовиця в м. Києві, ім. Д. Шостаковича у Москві та ін.

В. М. Птушкін спілкувався з митцями з багатьох країн світу. Музику композитора знають в Росії, Польщі, Сербії, Франції, США, Німеччині, Швейцарії, Македонії, Угорщини та у багатьох містах України.

В. М. Птушкін автор духовної кантати на латинський канонічний текст у Ватикані. Багато творів композитора В. Птушкіна ввійшли у Фонд Національного Радіо України.

Особливе місце в творчості займає музика, що написана більш як до 40 вистав драматичних театрів Харкова, Москви, Тбілісі, Чернігова, Ужгорода.

Давав авторські концерти в Колонному залі ім. Лисенка, в Національній філармонії України, Харківському національному академичному театрі опери та балету ім. М. Лисенка та в інших концертних залах України.

Знаходився в постійному творчому пошуку, мав власні доробки у галузі мелодичних і ладових гармонічних засобів, що у значній мірі й створює його індивідуальний стиль.

Очолював роботу кафедри композиції у Харківському Національному університеті мистецтв ім. І. П. Котляревського.

X
Menu
2024 © Ukrainian Musical World
General partner:
Opera World