Ната́лія І́горівна Па́січник (лат. Natalya Pasichnyk, 13 лютого 1971, Рівне, Україна) — українсько-шведська піаністка, засновник і директор Українського Інституту у Швеції, та донька ректора Національного університету «Острозька академія» Ігора Демидовича Пасічника.
«Вона досконало володіє інструментом. Питання техніки, звукової палітри і інтерпретації для неї ніби не існують. Все звучить дуже органічно і переконливо»
— Євгеній Свєтланов
Ці слова про піаністку Наталю Пасічник сказав один з найбільших диригентів ХХ століття.
Біографія
Перші професійні кроки Наталії почалися у середній спеціалізованій музичній школі-інтернаті імені Соломії Крушельницької у Львові. Вона продовжувала навчання у Львівській Національній Музичній Академії імені Миколи Лисенка, удосконалювала майстерність гри на фортепіано у Музичній академій Фридерика Шопена у Варшаві, та у шведській Королівській музичній академії[sv] в Стокгольмі.
Наталія Пасічник активно концертує по Європі, США та Японії, вона виступала у відомих концертних залах світу, таких як: Концертний зал «Санторі» (Токіо), Зал Бервальда (Стокгольм), Стокгольмський концертний зал, Концертний центр «de Singel» (Антверпен), Зал «Авдиторія» у Барселоні (Барселона), Музичний зал Гамбурга, Варшавська філармонія та у великих концертних залах Польщі, Театр Колумба (Буенос-Айрес).
Брала участь у фестивалях: фестиваль Бетховена і фестиваль Моцарта, La Folle Journée de Varsovie, Gdansk Piano Autumn (Польща), Schubertiada (Іспанія), Палаци Санкт-Петербурга (Росія). Наталія співпрацювала з Симфонічним оркестром Шведського радіо, Mozarteum (Німеччина), Orchestre d'Auvergne (Франція), філармонічними оркестрами Кракова, Вроцлава, Гданська і Познані (Польща), Norrlandsoperan (Швеція), виступала під керівництвом таких диригентів: Крістофер Хогвуд[1], Євген Свєтланов, Ар'є ван Бек, Яцек Каспшик, Марек Мос, Б. Томмі Андерссон, Роберт Стеглі.
Наталія лауреат П'ятого Північного конкурсу піаністів у Нюборзі (Данія, 1998), і Світового Конкурсу Фортепіано в Цинциннаті (США, 1999), Міжнародного Конкурсу Умберто Мікелі (Мілан, 2001).
Наталія Пасічник є також засновником і директором Українського Інституту у Швеції, який розпочав свою діяльність у Стокгольмі (Швеція), у серпні 2014 року.
Наталя Пасічник здійснила багато записів для телебачення та радіо (Шведське ТБ1,TV4 Радіо P2, ВВС Radio 3, Бельгійське та Іспанське Радіо, Польське Радіо та ТБ), а також записала компакт-диски для таких відомих фірм звукозапису як NAXOS, OPUS 111, Pro Musica Camerata, Musicon. Наталя є палким дипломатом промоції української музики в світі. Її диск «Consolation» (2016), здійснений для однієї з найбільш престижних фірм Європи BIS Record з українською музикою, дістав виключно найвищі оцінки в рецензіях найбільших професійних журналів світу та став подією року в німецькому журналі Mittelbayerische.
Наталя займається також педагогічною діяльністю. Вона викладала в Королівській Академії Музики та Біркаґорден Вища Школа у Стокгольмі. Її учні є лауреатами міжнародних конкурсів.
Наталя є засновником і артистичним директором музичного фестивалю у Швеції, «Переосмислюючи Європу». У 2017 році Наталія була нагороджена престижною премією культури міста Стокгольм за її внесок у культурне життя міста.
Дискографія
Consolation — forgotten treasures to the Ukrainian soul (BIS records, 2016)
Mozart, W.A.: Concert Arias — Bella mia fiamma… (CD Accord, 2012)
Chopin — complete songs (NAXOS, 2010)
Wolfgang Amadeus Mozart — Complete songs (Pro Musica Camerata, 2006)
The Fourth Dimension (Musicon, 2005) — Bach and Messiaen
Felix Mendelssohn-Bartholdy | Antonin Dvorak (Pro Musica Camerata, 2003)
Dumky — Popular Ukrainian songs for voice and piano (OPUS111, 2001)
Musik i Giresta kyrka (True Track production, 2000)
Призи та нагороди
1998 П'ятий нордичний конкурс фортепіано («5:e Nordiske Pianistkonkurrence») (Нюборг, Данія)
1998 Стипендія Фрейнда Шведської Королівської Музичної Академії (Royal Swedish Academy of Music Freund stipend)
1999 Міжнародна стипендія Шведської Королівської Музичної Академії (Royal Swedish Academy of Music stipend).
1999 Світовий Конкурс Фортепіано («The World Piano Competition») (Цинциннаті, США)
1999 «Молода та обіцяюча» — програма організована Товариством Камерної Музики
2000 Нагорода Anders Wall Foundation
2014 Обрана номером 3 в списку культурних особистостей Швеції журналом OPUS
2017 Культурний приз міста Стокгольм
2022 Обрана в списку культурних особистостей Швеції журналом OPUS
2022 Культурна стипендія Шведської церкви