Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu
Menu

Фоменко Сергій Миколайович

1972

Український співак, гітарист, композитор і автор пісень. Фронтмен та лід-вокаліст українського фолк-рок-гурту «Мандри». Громадський діяч. Заслужений артист України (2007). Народний артист України (2018).

Куратор міжнародної виставки «Майдан. Україна. Шлях до Свободи».

Креативний продюсер та ведучий «Твоя Країна Fest” (2018/19)

Продюсер та режисер документальних фільмів проєкту «Видатні Українці Сучасності», телеведучий.

Автор- постановник музичного дитячого рідв‘яного мюзикла « Велика Мандрівка Св. Миколая».

Кіно: «Альманах Десь Поряд»; «Заборонений»; «Толока»; «Граблі»;

Мультфільми: «Чарівний Горох»(дід чаклун, Крутивус)-; «Теркель і Халепа» (Нігель).

Життєпис

Сам про себе Фома каже так: «Народився під сузір'ям Риб у рік Щура» в березні 1972 року. У дитинстві думав: «Або стану водієм, або артистом».

У підлітковому віці навчився грати на баяні та гітарі, співав, писав пісні та оповідання. Мандрував автостопом по великих містах України, Білорусі, східної Балтики та Росії. Після кількарічних мандрів повернувся до Києва. Працював двірником у Києво-Печерській лаврі, Софіївському соборі, гардеробником Археологічного музею, працівником сцени у театрі, ведучим радіопрограм.

Коли навчався у школі, був російськомовним, але з 23 років свідомо перейшов на українську.

Серед захоплень — творчість письменників Гоголя, Булгакова, Георга Тракля, художників Шагала, Піросманішвілі, Марії Примаченко, режисерів Параджанова, Бергмана, Віма Вендерса.

Улюблені історичні постаті — Будда, Григорій Сковорода, Олександр Вертинський. Улюблені герої з книжок — Гекльберрі Фінн та Дон Кіхот.

Фомі подобається естрада 70-х років — Івасюк, Білаш, з іноземних виконавців — Челентано,Серж Гінзбур, Синатра, Марлен Дітріх, Едіт Піаф. Він слухає дуже різну музику (Eminem, реґґі, «Брати Гадюкіни», українські етнічні диски (наприклад, Тарас Компаніченко), «Кино», Жанна Агузарова, «Tequilajazzz», сприймає всю музику, аби вона була гарною).

Хобі — велосипед і малювання (іноді малює олією «наївні сюжети», великі картини і портрети). Разом зі своїми картинами–героями Фома зіграв роль художника у фільмі молодого режисера Сергія Наталушка «Спокуса». Те, що робить Фома–художник, мистецтвознавці називають «урбаністичний наїв».

Найбільше в житті Фома цінує внутрішню свободу.

Живе і працює в Києві. Одружений, дружина Надія Максименко. У Сергія та його дружини Надії троє дітей (два сини — Тимофій та Ява-Костянтин, та донька Квітка Марія).
На зйомках фільму Гора пензликів
Музика

Взимку 1990–го Фома вперше з'явився на сцені київського рок-фестивалю «Йолки-палки»-90, організованого популярною музичною сторінкою «Фонограф» газети «Молода гвардія». Він вивів свій перший склад гурту «День помирає рано». Запам'ятався Фома меланхолійно–сумними піснями і нетутешніми, самозаглибленими образами, у нього в житті тоді був дуже важкий період і він фактично сповідався через пісні й шукав підтримки. Його гурт «День помирає рано» деякий час існував, робив записи і концертував. Завдяки творчій формації «День вмирає рано» Фома стає відомим в музичному андеграунді Києва. Фома мав сольний проект, а також грав у гурті «Ярн» і з Іваном Москаленком (він же діджей Дербастлер) записав три спільні альбоми.

А вже 1997 Фома (гітара, вокал), Олександр Коханівський (бас) та Олег Воробйов (перкусія) створюють гурт «Мандри», звучання якого було переважно акустичним.

Через декілька місяців виходить перший магнітоальбом, записаний на студії «Астероїд» (однак пісні були записані в атмосфері поспішності, що залишило відбиток на якості альбому). У серпні 1998 р. виходить у світ перший відеокліп на пісню «Романсеро про ніжну королеву» (режисер Антон Трофімов), який швидко піднявся на почесні сходинки музичних відео-чартів України, а вже у вересні на Першому Всеукраїнському конкурсі музичного відео увійшов до трійки найкращих та був визнаний як один з найкращих в номінації «режисура». У грудні 1998 р. виходить перший CD — сингл гурту «Мандри». Протягом 1998 р. «Мандри» з концертами відвідують Львів, Дніпропетровськ, Херсон, Донецьк, Мінськ та концертують у Києві. У лютому 1999 р. на національному телеканалі «1+1» відбулась прем'єра другого відеокліпа на пісню «Картата сорочка». Навесні цього ж року у Будапешті гурт відвідав фестиваль, присвячений 50-річчю Європейського Союзу. А влітку «Мандри» виступають на міжнародних фестивалях «Rock-Київ» у Києві, «Pepsi-Sziget» у Будапешті та «Слов'янський Базар» у Вітебську. Квітень 2000 р. — «Мандри» презентують CD — альбом «Романсеро про ніжну королеву» та відеокліп «Русалки». У червні 2000 р. «Мандри» беруть участь у Міжнародному фестивалі української культури у Сопоті (Польща).

Вересень 2000 р. - гурт бере участь у фестивалі «Рок-екзистенція». У листопаді 2000 р. гурт презентує максі-сингл «Русалки». У травні 2001 р. гурт гастролює містами Польщі (Вроцлав, Варшава, Краків, Щецин, Глівіце, Білосток, Ольштин, Сопот, Люблін). На початку листопада 2001 р. компанією "Creon Music" у Франції було видано компакт диск — збірку «Український рок», до якого увійшли декілька пісень гурту «Мандри». Березень 2002 р. — на телеекранах України йде ротація відеокліпу на пісню «Дочка мельника». 19 травня 2002 р. «Мандри», разом з групою музичних колективів і виконавців, що представляли сучасну українську молодіжну культуру, дають концерт в одному з найпрестижніших клубів Лондона «Hippodrome» (концерт відбувся в рамках Фестивалю української культури у Великій Британії). Наприкінці вересня 2002 р. на українському телеканалі відбулася прем'єра анімаційного відеокліпу гурту на пісню «Орися». 17 жовтня 2002 р. «Мандри» презентували слухачам свій новий альбом під назвою «Легенда про Іванка та Одарку». 17 травня 2003 р. у Києві «Мандри» беруть участь у міжнародному фестивалі, присвяченому Дню Об'єднаної Європи. У жовтні 2003 р. на всеукраїнському музичному каналі М1 відбулася прем'єра нового музичного кліпу гурту на пісню «Вітре цигане». Навесні 2004 р. з'являється нова відео робота на пісню «Калина». 14 липня 2004 р. гурт бере участь у першому міжнародному етнофестивалі «Країна мрій». Восени 2004 р. музиканти гурту стають активними учасниками Помаранчевої революції (пісня «Не спи, моя рідна земля» без перестанку лунає на столичному Майдані).

10 липня 2005 р. гурт виступає на другому етнофестивалі «Країна мрій», а у вересні — на київській «Рок-екзистенції». 1 лютого 2006 р. у світ виходить третій повноцінний компакт-диск гурту — «Дорога». Навесні 2006-го на телеекрани вийшли дві відеороботи «Мандрів» — «Не спи, моя рідна земля» та «Любов» (написана спеціально до короткометражного фільму «Христина і Денис танцюють танець діжкарів» із серії «Любов — це…», де Фома зіграв одну із ролей). У 2006 р. гурт відіграв понад сто концертів. Під впливом подорожей Португалією у Фоми народилася «Ріо Ріта». 28 червня 2008 р. гурт відіграв на фестивалі «Golden Maple» у Торонто. У липні гурт бере участь у фестивалі української культури «Сопот 2008». У січні 2008 р. гурт дає концерт для миротворчого батальйону у Пріштіні (Косово).

Гурт грає музику в стилі Мандри: це не просто фольк. Гурт використовує різні музичні стилі: і рок, і естраду, і фольклор, змішує все в таку собі історію, яка називається Мандри. «Мандри» створюють власний стиль, ні на що не схожий.
Благодійність

Сергій Фоменко активно підтримує різноманітні благодійні проекти в Україні, виступає на численних благодійних концертах. Є членом Наглядових рад Національного конкурсу «Благодійник року» і Всеукраїнської благодійної організації «Асоціація благодійників України»

2025 © Український Музичний Світ
RADIO
Solomiya